کشاورزی همانند سایر صنعت ها مدرن شده و لوازم مکانیکی در آن رشد بسیاری داشته است. عموما در کشورهای توسعه یافته کاربرد مکانیزاسیون برای کاهش هزینه‌هاست ولی در کشورهای در حال توسعه کاربرد آن برای افزایش تولید است. در این مقاله به توضیح  مکانیزاسیون  در کشاورزی و کاربردهای آن می پردازیم .
اولین تاثیری که از مکانیزاسیون کشاورزی میبینیم  افزایش تولید و بهره‌وری است . همه ما برای کسب سود بیشتر در حرفه خود تلاش می کنیم . یکی از اهداف مکانیزاسیون، افزایش تولید و کسب سود بیشتر است. افزایش تولید با افزایش سطح زیر کشت و افزایش مقدار تولید میسر می‌شود.

ابزارآلات کشاورزی مدرن

 

در مکانیزاسیون برای دو روش تلاش می شود. یعنی با افزایش تعداد و ظرفیت ماشین‌ها و نیز احیای زمین‌های بایرو اعمال فناوری‌هایی همچون آبکشت باعث افزایش سطح زیر کشت می‌شود و همینطور با بهبود کیفیت ماشین‌ها و افزایش دقت ادوات باعث بهبود کیفیت آبیاری، اصلاح بذر و بهینه‌سازی عملیات، افزایش تولید در واحد سطح می‌شود.
مورد دومی که  مکانیزاسیون کشاورزی بر آن موثر است هزینه‌های کشاورزی است که آن را کاهش می دهد. زیرا هر چه ابزار آلات مکانیکی بیشتر شود نیروی کارگر کمتر شده و عملیات سریعتر صورت می گیرد  که  این امر می تواند کاهش چشمگیری در هزینه‌ها و افزایش درآمد داشته باشد.
درست است که تهیه خود این ادوات کشاورزی نیز هزینه می خواهد اما از هزینه های انسانی کمتر می باشد و از زمان کمتر و کیفیت بالاتری برخودار می باشد. 

کاربرد مکانیزاسیون در کشاورزی

انجام به موقع عملیات کشاورزی یکی دیگر از کاربرد مکانیزاسیون  در کشاورزی است .انجام به موقع عملیات کشاورزی با توجه به شرایط جوی بویژه در کاشت و نیز در برداشت محصول از ضررهای عمده‌ای جلوگیری می‌کند و این کار با استفاده از فناوری جدید مثلا افزایش ظرفیت ماشین‌ها و یا ترکیب کردن آنها امکان‌پذیر است. نبود ماشین آلات کشاورزی نوین و یا کمبود نیروی انسانی باعث به موقع انجام نشدن کارها می شد و حتی ممکن بود زمان برداشت دیر شود و محصولات از بین بروند.

مکانیزاسیون کشاورزی باعث شده است سختی کار کشاورزی کاهش بیابد و جذابیت کار کشاورزی بیشتر شده است . این سیستم باعث رشد تولیدات کشاورزی نیز گردیده است .اکنون دیگر همه کارهای کشاورزی از قبیل برداشت نیشکر و حمل آن، برداشت علوفه، پخش کود حیوانی، برداشت غلات، برداشت چغندر و سیب‌زمینی، عملیات وجین، سم پاشی و سایر عملیات به صورت مکانیزه انجام می‌گیرد.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *