با وجود اینکه ایران اصلی‌ترین تولیدکننده زعفران در جهان است هنوز در خصوص دسته‌بندی یا سورتینگ، مدیریت و بازاریابی صادرات و از همه مهمتر فرآوری این محصول قیمتی و جلوگیری از خام فروشی آن در ابتدای راه قرار داریم به طور ی که هم‌اینک ایران از بازار جهانی زعفران با گردش چند صد هزار میلیارد دلاری آن کمترین منفعت را می‌برد.زعفران در گروه محصولات دارای ظرفیت بسیار برای ایجاد اشتغال، توسعه اقتصاد و ارزآوری برای کشور مطرح است و افزایش تولید آن سرمایه کلان نمی‌خواهد و علاوه بر آن می‌توان با ایجاد صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته‌ بندی، سود حاصل از صادرات آن را به میزان قابل توجهی افزایش داد.
در تمام این سالها کشورمان در حوزه‌هایی که مزیت رقابتی بالایی در جهان دارد، کمترین سود را به دست می‌آورد، چراکه بیشتر بر حوزه تولید تمرکز کردیم که زحمت زیادی دارد و متاسفانه سود اصلی عاید توزیع‌کنندگان بین‌المللی می‌شود و ممکن است ارتباطی با کشور ما نداشته باشند. این مساله بسیار مهمی است که بتوانیم چرخشی داشته باشیم تا عملا به آن خوبی که در حوزه تولید ظاهر می‌شویم در زمینه توزیع و اشاعه آن نیز موفق ورود کنیم.
نیاز است که زنجیره ارزش زعفران را برای جلوگیری از خام‌فروشی ایجاد کنیم تا در وهله نخست منافع بیشتری را از آن کشاورزان نماییم.
یکی از مباحث مهم در این پروژه طرح جمع آوری گلبرگ و بازگشت آن به چرخه تولید می باشد و یکی از اهداف بلند مدت شرکت تمرکز بر مقوله اقتصاد چرخشی و بازگرداندن پسماند به چرخه تولید است.

خاصیت شگفت‌انگیز گلبرگ زعفران:

شاید تا بحال برایتان سوال شده است که آیا گلبرگ زعفران هم مثل خود زعفران کاربردی دارد و مثل خود زعفران از خواص درمانی برخوردار است و یا خیر؟
چیستی و کارایی های گلبرگ زعفران به چه صورت است؟
امروزه محققان چینی تحقیقاتی بر روی اجزای زعفران انجام داده به این نتیجه رسیده اند که:
خواصی که در گلبرگ های بنفش زعفران وجود دارد هیچ چیزی از خواص کلاله های قرمز رنگ و گران قیمت زعفران کم ندارد. به همین خاطر است که اخیرا گلبرگ های بنفش زعفران مورد توجه زیادی از سوی مردم قرار گرفته است.
گل زعفران تنها به بخش سلامت و درمان محدود نمی شود و در حوزه صنعت هم کارآمد است و در جهت ایجاد رنگ های طبیعی خصوصا در رنگ آمیزی برای لباس ها و فرش ها، گلبرگ زعفران بسیار مفید است. و رنگی هم که از گلبرگ های زعفران به دست می آید به علت آنتوسیانین موجود در زعفران است.
از رنگ گلبرگ زعفران هم به صورت مایع و هم به صورت پودر می توان استفاده کرد که کاملا خوراکی هستند و برای آشپزی زعفرانی همچون تزئین غذا، ژله و … کاربرد خوبی دارد. در ضمن نکته مثبت این رنگ ها در آنجاست که رنگ هایی که از گلبرگ زعفران استفاده می شود هیچ کدام از مضرات و عوارض رنگ کلاله زعفران را ندارد و جالب تر آنکه گلبرگ زعفران، از قیمت کمتری نسبت به کلاله زعفران برخوردار است.
امروزه از گلبرگ زعفران به عنوان یک ماده آلی در صنایع کشاورزی استفاده می‌شود و با توجه به صرفه اقتصادی از ترکیبات فیتوشیمیایی و کاربرد سنتی آن می‌توان در مصارف مختلف دارویی استفاده کرد.

مهم ترین خواص زعفران  و گلبرگ آن

۱.درمان بیماری های قلبی
۲.کمک به بهبود سرطان
۳.درمان اختلالات افسردگی
۴.کاهش فشارخون
۵.کاهش درد های قاعدگی
۶.قابل استفاده در صنعت آرایشی و بهداشتی
۷.جلوگیری از نابینایی
۸.کاهش درد عضلانی
۹.افزایش هوش
۱۰.جلوگیری از ریزش مو
۱۱.بهبود الگوی خواب
۱۲.درمان آلزایمر
۱۳.داروی ضد باکتری
۱۴.گرفتگی عضلات
۱۵.کمک کننده دستگاه تنفسی
۱۶.ایجاد احساس خوشی و نشاط
۱۷.بهبود کیفیت خواب
۱۸.کمک به دستگاه گوارش
۱۹.بهبود عملکرد قلب
۲۰.کمک به پاک سازی کبد

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *